fbpx

Talinek

Dostawa w ciągu 2 dni roboczych, darmowa dla zamówień powyżej 199 zł

Prawidłowa pielęgnacja pościeli dziecięcej

Pościel stanowi nieodzowny element wyposażenia dziecięcego łóżeczka. Bardzo ważne jest, aby była wykonana z najwyższej klasy materiałów, bowiem ma to realny wpływ na komfort maluszka. Jednak to nie wszystko, aby zapewnić spokojny i zdrowy sen dziecku, należy zadbać o to, by pościel była świeża, czysta i pachnąca. Oczywiście dla rodziców znaczenie mają również aspekty wizualne i estetyczne. Dlatego powstaje pytanie, jak pielęgnować pościel, aby nie traciła koloru, a jednocześnie była wolna od wszelkich zabrudzeń i bakterii? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury oraz stosowania poniższych wskazówek, a gwarantujemy, że pościel będzie zawsze czysta i atrakcyjna wizualnie, dzięki czemu posłuży przez długi okres.

Odpowiednie traktowanie

Wiele osób prawidłowo traktuje pościel jako kolejny element bielizny, bowiem to pod nią spędzamy noc, a nawet i określoną część dnia. W przypadku maluszków jest to znaczna część doby. Warto tutaj podkreślić, iż niemowlak często przegrzewa się, ulewa lub przechodzi różnego rodzaju infekcje, dlatego jakiekolwiek zabrudzenia powinny być natychmiast usuwane, a pościel wymieniona na nową. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż zaleca się wybór więcej niż jednego kompletu pościeli, bowiem znacznie ułatwi to prace domowe każdego z rodziców. Co więcej, pościel dla dziecka powinna być prana przynajmniej raz w tygodniu, aby usunąć z niej kurz oraz bakterie, które mogłyby wywoływać niepożądane choroby.

Aby pozbyć się wszelkich drobnoustrojów, należy prać pościel w pralce w wysokiej temperaturze, a następnie wyprasować ją za pomocą żelazka. Wysoka temperatura stanowi doskonałą alternatywę dla dezynfekcji i z łatwością poradzi sobie ze wszelkimi bakteriami i zabrudzeniami. Aby nie musieć obawiać się o wygląd pościeli, rekomendujemy wybór produktów wykonanych z wysokiej jakości materiałów, które w łatwy sposób można uprać i szybko wysuszyć.

W przypadku choroby maluszka pościel należy zmienić niezwłocznie po powrocie do zdrowia oraz wyprać ją w odpowiednich środkach dezynfekujących. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które dokładnie odkażają materiał, nie powodując jego uszkodzenia. Środki są zazwyczaj przeznaczone do różnego rodzaju konfekcji, dlatego wybór odpowiedniego produktu nie stanowi wyzwania. Warto jednak pamiętać, aby wybierać preparaty oznaczone odpowiednim atestem, aby nie wywołać niepożądanych reakcji alergicznych u malucha.

Prawidłowe przechowywanie

Poza regularnym czyszczeniem pościeli, równie duże znaczenie ma przechowywanie, szczególnie jeśli posiadają Państwo akcesoria tekstylne przystosowane do określonego sezonu pogodowego lub pragną je wykorzystać w późniejszym czasie. Prawidłowe przechowywanie wpływa na jakość materiałów, miękkość, a także wygląd. 

Najczęściej spotykamy się z tym, iż wszelkiego rodzaju kołdry czy poduszki pakowane są do worków próżniowych. Jednak my absolutnie odradzamy ten pomysł, ponieważ w ten sposób tracą na swojej atrakcyjności oraz mogą się nieodwracalnie odkształcić. Jak zatem spakować nieużywane kołdry? 

Doskonałym rozwiązaniem są szczelnie zamykane worki lub oryginalne opakowania. Jednak przed schowaniem, zalecamy prawidłowe wypranie oraz wywietrzenie pościeli. Dzięki temu pozostanie ona świeża i odporna na wszelkie zniszczenia. 

Pościel należy przechowywać w suchych miejscach, zatem odradzamy umieszczania jej w piwnicach czy na poddaszach. Co więcej, warto zwrócić uwagę na to, by nie przygniatać jej ciężkimi przedmiotami. Doskonałym pomysłem jest również umieszczenie w opakowaniu saszetki, która ma właściwości pochłaniające wilgoć.

Po wyjęciu pościeli z worka, należy ją odpowiednio wywietrzyć, najlepiej w słoneczny dzień, o niskiej wilgotności powietrza.

Wybór nowych produktów

Decydując się na zakup pościeli dla dziecka, należy wystrzegać się kupowania używanych elementów, nawet od bliskiej rodziny, bowiem nie mamy wtedy pewności, w jaki sposób była ona czyszczona. Warto wybrać produkty nowe, dzięki temu pościel będzie można użytkować przez długi okres.

To już wszystko, co powinni Państwo wiedzieć o pielęgnacji pościeli dla dziecka. Stosując się do powyższych wskazówek, zapewnią Państwo dziecku czystą i bezpieczną pościel, a przecież zdrowie maluszka jest najważniejsze.

Shopping Cart